Poplave i oluje u Hrvatskoj
17. lipnja, 2025.

Kako LAQO Imovina osigurava više od zidova?
Poplave spadaju među najčešće i najrazornije prirodne nepogode u Hrvatskoj. Jedna od najjačih zabilježenih oluja pogodila je Zagreb i okolicu u svibnju 2023. godine, prouzročivši jednu od najvećih bujičnih poplava u povijesti grada.
Posljedice nevremena
Olujni vjetar na Griču je puhao brzinom od 102 km/h, što je uzrokovalo velike štete, uključujući srušena stabla, oštećenja krovova i materijalnu štetu u gradu. Uslijed obilne kiše rijeke su se izlile iz korita, što je dodatno pogoršalo stanje.
U isto vrijeme, obilne kiše i olujni vjetrovi pogodili su i sjeverni Jadran, gorsku i središnju Hrvatsku, što je izazvalo bujične poplave u Istri i nagli porast vodostaja rijeka, osobito Kupe i Une, što je dovelo do aktiviranja mjera obrane od poplava u Sisačko-moslavačkoj županiji.
Oluje, uz poplave, sve češće postaju svakodnevica. Vjetrovi koji lome stabla, odnose krovove i uništavaju imovinu postaju prijetnja koja se ne može ignorirati.
Zašto je osiguranje od poplava i oluja nužnost
Troškovi sanacije nakon poplave i oluje lako mogu doseći nekoliko tisuća eura. Bez adekvatnog osiguranja, svi troškovi padaju na leđa vlasnika kuće ili stana. Osim toga, državna pomoć nije dovoljna te je najčešće dostupna tek kroz povratne kredite, a ne izravne isplate prema šteti.
Koja je razlika između oluje, poplave, bujice i visoke vode?
Poplava je neočekivano plavljenje terena vodom iz rijeke, jezera ili izvanredne plime i valova na moru, kao i stvaranje velike količine vode koja je nastala kao posljedica proloma oblaka. Također može nastati zbog velike količine kiše koja neočekivano poplavljuje teren.
Bujica je snažna vrtložna struja vode, koja nastaje iza jakih i dugotrajnih kiša ili pljuskova.
Visoka voda je pojava neuobičajenog porasta vodostaja u neočekivano vrijeme ili podzemne vode kao posljedice visoke vode.
Oluja se definira kao vjetar brzine 62 km/h ili više koji uzrokuje lomljenje grana i stabala ili mehanička oštećenja redovito održavanih građevinskih objekata. Često dolazi u kombinaciji s iznimno jakom kišom, neočekivanim padalinama kada u jednom satu može pasti više od 15 litara kiše po kvadratnom metru, što dodatno povećava rizik od šteta.
LAQO Imovina: pametna zaštita za nepredvidivo vrijeme
Zbog klimatskih promjena i sve češćih ekstremnih vremenskih uvjeta, nužno je razmišljati unaprijed. LAQO Imovina u osnovnom paketu pokriva štete od oluje ako vjetar puše brzinom od najmanje 62 km/h i uzrokuje mehanička oštećenja doma ili stvari, šteta će biti pokrivena. Pokriće vrijedi i za udar predmeta koje je nosila oluja, ali ne uključuje prodiranje padalina kroz otvorene prozore ni oštećenja stvari na otvorenom prostoru.
LAQO Imovina nudi digitalno i fleksibilno osiguranje koje nudi dodatnu opciju Poplava. Ovisno osiguraš li građevinski dio ili stvari u kućanstvu ili najbolje oboje, pokriva štetu od poplava, bujica i visokih voda. Sve možeš riješiti online: od ugovaranja police do prijave štete. Pritom ne štitiš samo zidove svog doma, već osiguravaš financijsku stabilnost svoje obitelji ako dođe do poplave.
Tvoj LAQO
Objavljeno u